Obračunavanje plaća u Nizozemskoj, bruto - neto
Razlika između bruto i neto plaće u Nizozemskoj
Što je bruto, a što neto plaća?
Bruto plaća je iznos koji je dogovoren u vašem ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru (cao). Iako je to iznos naveden u ugovoru, nije to iznos koji će se pojaviti na vašem računu. Na bruto plaću se obračunavaju porezi i doprinosi. Neto iznos koji preostaje nakon ovih odbitaka isplaćuje vaš poslodavac svaki mjesec. Objasnit ćemo zašto je vaša neto plaća uvijek manja od bruto plaće.
Razlika između bruto plaće i neto plaće
Bruto plaća je iznos koji je dogovoren pri početku rada kod poslodavca. Ovaj iznos je naveden u ugovoru ili cao. Na bruto plaću poslodavac mora platiti poreze i doprinose. Iznos koji preostaje nakon odbitaka je neto plaća. To je iznos koji ćete primati na svoj račun svaki platni period. Neto plaću možete trošiti kako želite.
Ukratko: Bruto plaća je iznos prije odbitaka poreza i doprinosa. Neto plaća je iznos koji stvarno dobijete na svoj račun.
Izračun: od bruto plaće do neto plaće
Na vrhu vaše platne liste (loonstrook) nalazi se bruto plaća. Poslodavac dodaje eventualne dodatke na vašu bruto plaću. Zatim se odbija porez na dohodak (loonbelasting). Koliko će to biti, ovisi o tome koliko zaradite u godini. Također se odbijaju doprinosi za socijalno osiguranje (volksverzekeringen). Vaša platna lista uvijek pokazuje što se odbija od vaše bruto plaće. Iznos koji ostane na kraju je vaša neto plaća.
Što se odbija od bruto plaće?
Na bruto plaću se odbijaju doprinosi i osiguranja. Neto plaća ostaje nakon tih odbitaka. Što se točno odbija možete uvijek pronaći na vašoj platnoj listi.
Porez na dohodak (Loonbelasting)
U Nizozemskoj svaki zaposlenik plaća porez na dohodak. Ovaj iznos poslodavac uplaćuje poreznoj upravi (Belastingdienst). Što više zaradite, više poreza plaćate. Na web stranici porezne uprave možete provjeriti koliko poreza plaćate. Važno je znati: možete dobiti poreznu olakšicu (loonheffingskorting). Pročitajte više o poreznoj olakšici i podnošenju porezne prijave.
Doprinosi za socijalno osiguranje (Volksverzekeringen)
Za socijalno osiguranje postoje tri obavezna doprinosa:
- AOW (Algemene Ouderdomswet) - opći zakon o starosnoj mirovini
- Anw (Algemene nabestaandenwet) - opći zakon o naknadama za preživjele
- Wlz (Wet langdurige zorg) - zakon o dugotrajnoj skrbi
Ova socijalna osiguranja osiguravaju financijsku podršku u specifičnim situacijama, poput mirovine. Poslodavac zadržava iznose za ove doprinose. Zajedno s porezom na dohodak, doprinosi za socijalno osiguranje čine ukupno porezno opterećenje (loonheffing). Na to možete primijeniti poreznu olakšicu, što znači da ćete neto iznos koji dobijete biti veći.
Doprinosi za osiguranje zaposlenika (Werknemersverzekeringen)
Uz prethodno navedene odbitke od bruto plaće, postoje i doprinosi za osiguranje zaposlenika. Ova osiguranja osiguravaju financijsku podršku u slučajevima poput nezaposlenosti ili bolesti, za vas i druge.
- WW (Werkloosheidswet) - zakon o nezaposlenosti
- WAO (Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering) - zakon o invalidskom osiguranju
- WIA (Wet Werk en Inkomen naar Arbeidsvermogen) - zakon o radu i dohotku u odnosu na radnu sposobnost
- ZW (Ziektewet) - zakon o bolesti
Mirovina (Pensioen)
Gradite li mirovinu? Tada plaćate doprinose za to. Poslodavac zadržava ovu premiju od vaše bruto plaće. Ponekad poslodavac također doprinosi premiji za mirovinu. Pročitajte više o gradnji mirovine.
Platna lista (Loonstrook)
Platna lista je više od pregleda vaše plaće. Ona pruža informacije o tome kako je vaša plaća sastavljena, koji su porezi i doprinosi zadržani te koje dodatke primate. Važno je razumjeti što piše na vašoj platnoj listi. Tako imate uvid u to koliko zarađujete. Objasnit ćemo na što trebate obratiti pažnju i što znače različite skraćenice i pojmovi.
Što je platna lista?
Ako ste u radnom odnosu, redovito ćete dobivati platnu listu od poslodavca. Također se naziva platni listić ili specifikacija plaće. Često dobivate platnu listu svaki mjesec, ali to nije obavezno. U svakom slučaju, dobit ćete platnu listu s prvom plaćom i kad god dođe do promjene u plaći. Na vašoj platnoj listi možete vidjeti kako je vaša plaća sastavljena. Poslodavac pokazuje kako je razlika između bruto i neto plaće nastala. To je praktičan pregled u kojem možete vidjeti koji su porezi i doprinosi zadržani, koje dodatke dobivate i druge važne informacije o vašoj plaći.
Dijelovi platne liste
Platna lista može se razlikovati po organizaciji. Što je točno navedeno, ovisi o poslodavcu. Također, stavke kod različitih poslodavaca mogu biti različito imenovane. Najčešće se vaši osobni podaci nalaze na vrhu platne liste, zajedno s informacijama o vašem poslodavcu. Također se navodi za koje razdoblje platna lista vrijedi te koliki su vaši ugovoreni sati i satnica.
Najčešći pojmovi i skraćenice na vašoj platnoj listi:
1. Bruto-neto plaća
Bruto plaća je iznos koji primate od poslodavca prije odbitka poreza i doprinosa. Neto plaća je iznos koji dobivate na svoj račun.
2. Porez na dohodak (LH) i Porezna olakšica (LHK)
Porez na dohodak je iznos koji plaćate za porez na dohodak, doprinose za socijalno osiguranje i osiguranje zaposlenika te doprinos za zdravstveno osiguranje. Porezna olakšica je olakšica na porez, što znači da plaćate manje poreza.
3. Plaća za socijalno osiguranje (Loon SV) i dani socijalnog osiguranja (Loon SV-dagen)
Plaća za socijalno osiguranje je vaša bruto plaća minus plaćeni doprinosi za mirovinu. Dani socijalnog osiguranja su broj dana isplaćenih na platnoj listi.
4. ZVW, ZW, WW, WIA
Ove skraćenice označavaju Zakon o zdravstvenom osiguranju, Zakon o bolesti, Zakon o nezaposlenosti i Zakon o radu i dohotku u odnosu na radnu sposobnost. Ako su navedeni na vašoj platnoj listi, osigurani ste prema tim zakonima. Vaš poslodavac plaća doprinose.
5. WGA
Skraćenica za Radnu rehabilitaciju djelomično nesposobnih za rad, to je osiguranje za invalidnost.
6. Naknada za putne troškove (Reiskostenvergoeding)
Naknada za putne troškove su troškovi koje poslodavac nadoknađuje za putovanje na posao.
7. Praznični dodatak (Vakantiegeld) i Praznični sati (Vakantie-uren)
Praznični dodatak je dodatak za pokrivanje troškova odmora. Ovo je minimalno 8% vaše bruto plaće. Praznični dodatak se mjesečno akumulira i obično se isplaćuje u svibnju. Praznični sati su broj dana odmora koje ste zakonski ili dodatno stekli.
8. Posebna stopa (BT)
Porez na dohodak koji plaćate na posebne plaće, poput 13. plaće ili prazničnog dodatka.
Godišnja izjava (Jaaropgave)
Na kraju godine dobit ćete godišnju izjavu. Ovo je sažetak svih platnih listi koje ste primili te godine. Čuvajte godišnju izjavu dobro, jer vam je potrebna za poreznu prijavu. Godišnja izjava se šalje samo jednom.